Piwnica Rycerska Kęty - hotel, karczma, restauracja

Historia Piwnicy Rycerskiej

Źródło: Zbiory Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach


Są takie miejsca,które zachowują swój charakter przez wieki. Są ludzie, którzy szanując historię potrafią połączyć pasję z szacunkiem dla tradycji.


         Kęty to małe mieszczańskie miasto powstałe dzięki wodzie z Soły i położeniu na skrzyżowaniu dróg: Z Krakowa na Morawy i do Wenecji, z Krakowa do Lwowa i na Śląsk. Tu działała poczta dyliżansowa od XVII wieku,replica watches tędy w XIX wieku poprowadzono szlak kolei cesarskiej.
Drogi do świata wzmacniały rozwój małego miasta. Miasteczko założone w 1277 r. przebijało się przez wieki, dzięki pracy mieszkańców żyjących z bogatego rzemiosła i handlu. Zawsze też oferowało przyjazną gościnę. Zapisało się w historii Polski nie tylko Janem Kantym, ale także, pochodzącymi z Kęt, pierwszymi poetami piszącymi w języku łacińskim: Mateuszem i Walentym.. O mieście w pamiętnikach z 1913-1916 pisał Kpt Tadeusz Furgalski ps. „Wyrwa”, chwaląc spokój i liczne biesiady z mieszkańcami. Z Kęt pochodził również Antoni Hawełka, który w 1876 otworzył w Krakowie znany sklep kolonialny „Pod Palmą” a z czasem słynną restauracje Hawełki. Przed wojną w Kętach było kilkanaście różnych restauracji: braci Seibothów, Maciejczyka, Adamskiego, Ringera. Mówi o nich bogata historia miasta w różnych okresach czasu. Zawsze jednak Kęty znane były z gościnności i miejsca, w którym trzeba – i warto odpocząć.

Pomysł na Piwnicę Rycerską powstał z tej właśnie cechy miasteczka. W miejscu tej kamienicy był jeden z pierwszych murowanych domów, powstały po wielkim pożarze Kęt w 1798.  W tym miejscu zawsze byli ludzie: i handel żydowski Dawida Israelera, i spółki szewskiej Zimmera, i powojennego handlu Pana Peszata.

  Po wojnie, to nieomal wyłączne miejscem do uroczystości–powstała tu świetlica i klub Sielanka, które spełniały funkcje obecnego Domu Kultury. W „Sielance” miały miejsce tzw. wieczornice, odczyty, turnieje szachowe, spotkania z pisarzami, działaczami społecznymi, próby teatru amatorskiego.

Dzisiaj najbardziej znane i cenione, restauracja i noclegi w mieście, to: PIWNICA RYCERSKA. Niemałym staraniem, z olbrzymią pieczołowitością odrestaurowano wnętrza. Ta piwnica – najcenniejsze miejsce – nawiązuje do ambitnego zamiaru – RYCERSKOŚCI. To nawiązanie jest przesłaniem wyobraźni. Miejsce znakomicie odrestaurowane służy niemal dokładnie jak w historycznym przekazie – LUDZIOM. I tym przyjezdnym, i tym, którzy tu żyją.

Źródło: Zbiory Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach

Włodarze kamienicy pamiętają o źródłach. Przedsięwzięcie handlowe ma swoje korzenie w historii tego miejsca. Dbałość o przeszłość zobowiązuje do czegoś więcej niż tylko propozycja usługi. To miejsce określa człowieka, dając mu wybór tego co dobre, ciekawe, interesujące. Kamienica nr 18 ( obecnie nr 8 ) zachęca do poznania zwyczajów, tempa życia prowincjonalnego miasteczka – czyli zwyczajnej Polski. Polski, która nawet w najmniejszym jej skrawku odzwierciedla te wielką historię narodu, na którą składają się dzieje i miejsca zwykłych ludzi. Znajdziecie tu i spokój, i dobry odpoczynek. Odszukacie i ciekawe opowieści, i miejsca jakie tworzą tę dawną i tę obecną ojczyznę.

Każda wizyta gości jest przyjemnością spotkania nowych przyjaciół i szansą, że zostaną z nami raz jeszcze i na dłużej.

Spróbujcie nas odwiedzić. Spróbujcie poznać zwykłe, codzienne życie a być może odnajdziecie i cząstkę Waszych doświadczeń.

Tak chcemy nasze spotkania zapamiętać…

Kontakt

Piwnica Rycerska

ul. Rynek 8, 32-650 Kęty

 + 48 33 875 06 80

rezerwacje@rycerska.pl 

poczta@rycerska.pl


Napisz do nas

Niepoprawie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

replica bag fake Chanel